<< Skeletocutis amorpha, brezlična kostenelka | Gobe | Skeletocutis nivea, belkasta kostenelka >>

Skeletocutis carneogrisea, mesnosiva kostenelka

Skeletocútis cárneogrísea A. David (1982)
Rod: Skeletocutis - kostenelke

Skeletocútis cárneogrísea, mesnosiva kostenelka
Skeletocútis cárneogrísea - neužitna mesnosiva kostenelka

ZNAČILNOST: pahljačasto oblikovan trosnjak je lesna in saprofitna goba, ki ima površino mesnosive barve, raste skupinsko in pri tem so trosnjaki tesno skupaj, na otip pa je v suhem stanju kot okostenel. Povzroča belo trohnobo in je nevarna gliva.

KLOBUK: trosnjak je 1 do 2 cm velik in od 1 do 2 mm debel, zaplate so lahko dolge do 9 cm, je skoraj pahljačasto strukturiran in na robu nepravilno oz. brezlično oblikovan, raste skupinsko in se razraste na precej veliki površini, pri čemer so valoviti robovi tudi ovalni, sprva je resupiniran (obrnjen na hrbet) in šele v dozorelem stanju tvori klobučke, ki so stopničasto nanizani, tvori zaplate večjih dolžin, površina je sprva belkasta do sivo-belkasta, pozneje pa mesnosive barve ali z odtenkom kožne barve, zgornja tanka plast je luknjičasta, konsistenca je v vlažnem stanju elastična in mehka, v suhem stanju pa trda in krhka, rob je pri starih gobah na dotik trd ali kot okostenel, na spodnji strani je površina enake barve kot zgoraj.

TROSOVNICA: je luknjičasta in se nahaja na vrhnji površini trosnjaka, okrogle pore so majhne in z gostoto 4 pore na mm, cevke so sprva bele in kasneje bledo rumenkaste do sivo-rjave, končno pa mesnosive, so oglate in do 1 mm globoke, na spodnji strani je površina belo-sivkasta do mesnosiva.

BET: ga nima, trosnjak je priraščen na osnovo.

MESO: belkasto do belkasto-sivo in tudi mesnosivo, v vlagi želatinasto in v suhem trdo, žilavo in usnjato, vlaknasto, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 3-4 x 1-1.3 µm, valjasti in upognjeni, gladki, neamiloidni, alantoidni, hialini, trosni prah je belkast do svetlo-rjavkast.

RASTIŠČE: saprofitni trosnjak raste v iglastih gozdovih na odmrlih delih iglavcev, predvsem na skorji borovcev, tudi na smrekah, raste skupinsko, trosnjaki so tesno skupaj zaraščeni tudi eden v drugega, uspeva v rastni dobi od pomladi do jeseni, sicer pa vse leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: -

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:124600




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2522

Login

Datum zadnje spremembe strani: 22 oktober 2022 09:47
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.201 sekundah.